Симптоми
Як і дихальні шляхи, сечовивідні шляхи є системою органів, яка найчастіше уражається інфекціями. Через свої анатомічні особливості (коротшу уретру) жінки хворіють на інфекції сечовивідних шляхів набагато частіше, ніж чоловіки.
Кожна п’ята жінка хворіє на інфекцію сечовивідних шляхів принаймні раз на рік, причому найбільше страждають молоді або сексуально активні жінки. У більшості випадків йдеться про гострий неускладнений цистит.1
Диференціація
Термін «інфекція сечовивідних шляхів» (скорочено ІСШ) означає наявність бактерій у сечовивідних шляхах. Різні стани визначаються на основі характеру інфекції/ураженого місця.
З точки зору локалізації інфекції розрізняють інфекції верхніх та нижніх сечовивідних шляхів. Інфекції верхніх сечовивідних шляхів уражають нирки/ниркову миску. Вони вважаються ускладненими захворюваннями. У разі інфекцій нижніх сечовивідних шляхів інфекція обмежується сечовим міхуром/уретрою.
Анатомія - жіночі сечовивідні шляхи
Термін ускладнена інфекція сечовивідних шляхів також стосується всіх інфекцій у людей з особливими факторами ризику для розвитку важкої форми захворювання або ускладнень, до яких належать:
- інфекції сечовивідних шляхів у дітей;
- вагітні жінки;
- у чоловіків загалом;
- у діабетиків;
- у людей з ослабленим імунітетом (наприклад, після трансплантації органів).
Крім того, такі стани, як обструкція відтоку сечі, збільшення передміхурової залози, опущення матки, камені в нирках або сечовому міхурі, пухлини тощо вважаються факторами для загострення інфекції сечовивідних шляхів.
Інфекція нижніх сечовивідних шляхів, як правило цистит, називається неускладненою інфекцією сечовивідних шляхів. Неускладнена інфекція сечовивідних шляхів може виникнути лише раз або періодично повторюватися. Якщо інфекція сечовивідних шляхів виникає частіше трьох разів на рік, ми називаємо це рецидивуюча інфекція сечовивідних шляхів2.